,

علائم پیشرفته ابتلا به اچ.آی.وی و ایدز چه هستند؟

این علائم به شرح ذیل است:

عفونت اولیه: حدود سه تا شش هفته بعد از تماس فرد با ویروس، بیمار علائم بالینی مشابه یک سرماخوردگی یا آنفولانزا شامل: تب، سردرد، زکام و بزرگی غدد لنفاوی بروز می­کند. البته این علائم تنها در ۵۰ تا ۷۰ درصد بیماران مشاهده می­شود. در  این دوره بار ویروسی (تعداد ویروس در خون) بسیار بالاست. طی یک تا سه هفته پاسخ ایمنی در بدن ایجاد شده، بار ویروس کاهش می‌یابد. علائم بالینی این مرحله بعد از مدتی (حداکثر دو ماه از زمان ورود ویروس) فروکش می­کند ولی بیمار وارد مرحله بدون علامت می­شود.

 

دوره بدون علامت: پس از عفونت اولیه و تکثیر ویروس و به دنبال آن تغییرات ایمیونولوژیک ویژه اچ.آی.وی، اغلب بیماران یک دوره نهفته را تجربه می کنند که سالها طول می­کشد. طی این دوره سیستم ایمنی تخریب شده که این تخریب با کاهش تعداد سلول‌های CD4 تظاهر می‌یابد. در این دوره بیماری در حال پیشرفت است.

بیماری آشکار بالینی: تخریب پیشرونده سیستم ایمنی که در اغلب بیماران رخ می­دهد، سرانجام به بیماری آشکار بالینی با علائم و  نشانه­های بیماری زمینه­ای و یا عفونت­ها و بدخیمی­های فرصت طلب می­انجامد. برخی از علائم مهم در این دوران عبارتند از:

کاهش وزن بدون توجیه

عفونت مکرر دستگاه تنفس فوقانی (سینوزیت، برونشیت، اوتیت مدیا، فارنژیت)

علائم پوستی (زخم های مکرر دهانی، درماتیت)

اسهال مزمن بیش از یک ماه

تب بیش از یک ماه

برفک دهانی

سل ریوی در یک سال اخیر و یا سل خارج ریوی

عفونت­های باکتریایی شدید (باکتریمی، پنومونی، مننژیت، عفونت مفصل، درگیری­های مغزی)

هرپس مزمن بیش از یک ماه

 

علائمی که توسط عفونت­های فرصت طلب ایجاد می شوند. عفونت­های فرصت طلب توسط میکروب‌هایی ایجاد می شوند که همیشه اطراف ما هستند، اما یک سیستم ایمنی سالم می‌تواند با آن‌ها مبارزه و بر آن‌ها غلبه کند. زمانی که سیستم ایمنی به اندازه کافی ضعیف شود، این گونه عفونت‌ها می‌توانند ایجاد شوند و باعث ایجاد دامنه‌ی وسیعی از علائم شوند. بعضی از این علائم می‌تواند بسیار شدید باشد. زمانی که دستگاه ایمنی ضعیف می‌شود، برخی بیماری‌ها مانند سرطان های خاصی نیز ایجاد می‌گردند.

اما این‌گونه علائم را نمی‌توان به طور قطع علائم ابتلا به اچ.آی.وی و یا ایدز دانست. تشخیص ایدز نیازمند تشخیص علائمی از نقص شدید دستگاه ایمنی است، که به غیر از اچ.آی.وی چیز دیگری نمی‌تواند عامل آن باشد. این امر معمولاً مستلزم آزمایش اچ.آی.وی است.

 

بنابراین تنها راهی که می‌توانید از طریق آن بفهمید که به اچ.آی.وی مبتلا شده‌اید یا نه، آزمایش اچ.آی.وی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *